Church Conference Information

2019 Charge Conference
A schedule is being worked on and updated as dates and times are known. See below for current schedule.
 

2019 Charge Conference Agenda (suggested)

 

2019 Charge Conference Minutes-template


Forms located on the Church Dashboard:

Use this link to log into your church dashboard: https://www.iaumc.org/dashboard
If you have trouble, contact me and I will set you up with a direct link to the reports.

  • Board of Trustees Report
  • Church Membership Report
  • Historian Report
  • Mission & Ministry Plan for 2020
  • Church Leadership Worksheet – church no longer enter on the dashboard
  • Certified Lay Minister
  • Lay Servant/Speaker Recommendation
  • School for Lay Ministry
  • Ministry Enlistment Report

Forms located on Conference Website: https://www.iaumc.org/forms.
Once on this page, click on 2019 Charge Conference Reports, located on the right side of your screen.

  • 2020 Form I (pastoral support) – If you have trouble completing this form, please contact me. I can enter the numbers for you and send you a copy for your Charge Conference. I will need a signed copy sent to me the next working day after your Charge Conference.
  • 2020 Form I (pastoral support) Guide (short version of instructions)
  • 2020 Form I (pastoral support) Instructions
  • Certified Lay Servant Annual Report
  • Lay Speaker Annual Report
  • Resolution on Accountable Reimbursables
  • Resolution on Church Owned Housing
  • Resolution on Clergy Owned Housing
  • Annual Parsonage Inspection Report
  • S/PPRC Appointment Advisory Consultation for 2020
 
Church/Charge Date and Time Presiding Elder
Alburnett-Prairie Chapel   Mike Morgan
Amish Circuit and Guernsey   Rebecca Carver
Anamosa Oct. 6 @ 6:30 PM Joy Mitchell
Belle Plaine, Christ   Annette Ruhs Kruse

Brandon/Garrison-Vinton Stewart Memorial

and Mount Auburn

Oct. 21 @ Leonard Ranson
Calamus, Wesley-Grand Mound, St. Paul's Oct. 23 @ 7:00 PM Alberta Ervin

Camanche, St. Mark's

(with Clinton Living Faith @ St. Mark's)

Nov. 03 @ 11:00 AM Kiboko Kiboko
Cedar Raids, St. Paul's   Rose Blank
Cedar Rapids, Asbury   Darwin Moore
Cedar Rapids, Bertram   Joy Mitchell
Cedar Rapids, Buffalo   Darwin Moore
Cedar Rapids, Kenwood Park   Jaymee Glenn-Burns
Cedar Rapids, Lovely Lane Oct. 17 @ 6:00 PM John Louk
Cedar Rapids, Salem Oct. 22 @ 6:30 PM Andrew Happ
Cedar Rapids, Sharon Oct. 19 @ 2:00 PM Kiboko Kiboko
Cedar Rapids, St. Mark's Oct. 27 @ 5:00 PM Nick Grove
Cedar Rapids, Trinity St James   Jackie Bradford
Center Point Oct. 1 @  Joy Mitchell
Central City, First Nov. 3 @ 11:00 AM Norm Kelley
Clarence and Rochester Oct. 22 @ 7:00 PM David Kruse
Clinton, First   Alberta Ervin

Clinton, Living Faith: Lyons/Trinity-Low Moor

with Camanche, St. Mark's at St. Mark's

Nov. 03 @ 11:00 AM Kiboko Kiboko
Clover Ridge   Jim Davis
Coggon United Parish Oct. 29 @ 7:00 PM Andrew Happ
Coralville   Alecia Hilmer
Delmar-Elwood   Tom Boomershine
DeWitt Nov. 03 @ 2:00 PM Jerry Oakland
Dubuque, Grand View   Nick Grove
Dubuque, Rockdale   Tom Boomershine
Dubuque, St. Luke's  Oct. 13 @ 2:00 PM Kiboko Kiboko
East Dubuque, Wesley and Dubuque, Center Grove   Tom Shinkle
Epworth  Oct. 13 @ Kiboko Kiboko
Iowa City, First Nov. 10 @ 1:00 PM Scott Meador
Iowa City, In Christ (Korean)   Scott Meador
Iowa City, St. Mark's Oct. 26 @ 2:00 PM Kiboko Kiboko
Lisbon Oct. 27 @ 2:30 PM Kiboko Kiboko
Maquokota   Jon Moss
Marengo, First Nov. 3 @ 1:15 PM Annette Kruse
Marion, Christ Community Oct. 27 @ 11:30 AM Norm Kelley
Marion, First

Nov. 18 @ 7:30 PM

John Louk
Mechanisville-Morley, First Oct. 06 after worship Kiboko Kiboko
Monmouth, Faith   Nick Grove
Mt. Vernon Oct. 17 @  Andrew Happ
New Covenant Parish: Victor-Heritage Oct. 23 @ 7:00 PM Jon Moss
North Liberty   Barrie Tritle
Norway Oct. 13 @ 11:45 AM Rebecca Carver
Oxford Oct. 10 @ 6:30 PM Rebecca Carver
Palo Oct. 23 @ 7:00 PM Brian Channel
Preston-Sabula Oct. 16 @ 7:00 PM Alberta Ervin
Sharon Center (Kalona)   Alecia Hilmer
Sherrill   Tom Shinkle
Shueyville Oct. 22 @ 6:15 PM Jackie Bradford
Solon   Barrie Tritle
Springdale   Rebecca Carver
Springville and Martelle Oct. 17 @ 7:00 PM Jon Moss
Tiffin, Grace Oct. 28 @ 6:30 PM Brian Channel
Tipton, First   Richard Pippert
Unity Charge: North English-Millersburg-Deep River-Barnes City (at Deep River) Oct. 27 @ 5:00 PM Jim Davis
Van Horne, Salem Oct. 20 @ 11:00 AM David Kruse
Vinton, Wesley UMC Oct. 20 @  Mike Morgan
Viola   John Louk
Walker Oct. 20 @ 11:00 AM Kiboko Kiboko
Wapsie Valley: Olin, Community-Oxford Junction Oct. 27 @ 12:30 PM Kiboko Kiboko
West Branch Nov. 17 @  Michael Druhl
Williamsburg, St. Paul's Oct. 20 @ 3:30 PM Kiboko Kiboko
Wyoming Oct. 28 @ 7:00 PM David Kruse